Konferencia ZISS v Trnave (24. – 25. máj 2012)

V dňoch 24. – 25. mája 2012 sa v Trnave uskutočnila 15. konferencia Združenia informatikov samospráv Slovenska (ZISS) za účasti viac ako 50-tich zástupcov samospráv. Konferenciu zorganizovalo občianske združenie eSlovensko v spolupráci s Úniou miest Slovenska a mestom Trnava.

Prvý deň konferencie sa uskutočnil v Hoteli Phoenix v Trnave. Prezident OZ eSlovensko Miroslav Drobný privítal všetkých členov ZISS-u. Bola prezentovaná nová publikácia projektu Zodpovedne.sk Deti v sieti – riziká virtuálneho priestoru a ochrana pred nimi. Od jej vydania vo februári 2012 bola stiahnutá vyše 2000 krát.

Zástupcovia konferencie ITAPA diskutovali so zástupcami samospráv návrhy na prípravu kongresu, ktorý sa bude konať v októbri 2012. V rámci tejto udalosti sa raz ročne stretávajú zástupcovia verejnej správy a komerčného sektora z oblasti informatizácie verejnej správy.

Mariana Hurná z Mestského úradu v Prešove predstavila projekt „Všetko pod jednou strechou“. Pod heslom „čo nie je tajné, je ľahko zverejniteľné“ sa informatici mohli dozvedieť o ich úspechoch so zverejňovaním dlžníkov na internete. Pripomenula, že súčasťou každého veľkého projektu je pravidelná publicita. Informatizácia by zároveň nemala úradníkom pridávať ani čiarku práce navyše.

Účastníci si pripomenuli úmrtie kolegu Michala Kubalu zo Serede. Rozlúčkové video pripravil Roman Gnida z Trstenej. Michalovi Kubalovi bola navyše udelená špeciálna cena za dlhodobý prínos v informatizácii samospráv.

Súčasťou večerného programu bolo slávnostné odovzdávanie cien najlepším informatikom samospráv Slovenska (NISS) za obdobie 2010/2011. Hlavnú cenu si odniesol Roman Gnida z Mestského úradu v Trstenej. Počas následnej diskusie mali informatici príležitosť osobne si vymeniť informácie a skúsenosti zo svojich regiónov.

Druhý deň konferencie pokračoval na radnici Mestského úradu v Trnave. Konferenciu otvorila pani viceprimátorka Kvetoslava Tibenská. Na jej úvodné slová nadviazal Michal Bínovský, ktorý predstavil informačný systém mesta Trnava. Zástupca Mestského úradu Bratislava pán Marek Papajčík predstavil projekt „Bratislavská mestská karta“. Spoločnosť A.S.Partner reprezentoval pán Jaroslav Kotuľák s témou „Automatizovaný prepis zvukových nahrávok a ďalšie novinky v H.E.R. systéme“. Pán Alexander Domagalský zo spoločnosti Novell pokračoval s prezentáciou „Spolupracujte vo veľkom s malými nákladmi“. Spoločnosť Kerio v zastúpení pána Milana Bachledu predstavila svoju „Bezpečnú sieť a vnútro firemnú komunikáciu“. Páni Ján Vajda a Michal Žila zo spoločnosti SOMI systems predstavili „Kerber Backup Server – bezpečné úložisko dát“. Nasledovala prezentácia „Revolúcia v komunikácii“ v podaní pánov Jana Vagenknechta a Jaromíra Šveřepu zo spoločnosti IceWarp.

Na záver si všetci účastníci pozreli priestory informatikov mesta Trnava. Vďaka online vysielaniu na stránke http://www.tt-it.sk bolo možné sledovať priamy prenos z konferencie aj prostredníctvom internetu.

Najbližšia konferencia ZISS sa uskutoční na jeseň 2012.

Konferencia ZISS v Trnave (24. – 25. máj 2012)